تاریخچه کمپانی Korg

korg

تاریخچه کمپانی KORG

کمپانی Korg که با نام (Keio Electronic Laboratories) تاسیس شد یک شرکت چند ملیتی در توکیو ژاپن هست. این کمپانی سازنده سازهای الکترونیکی موسیقی، پردازنده های صدا، پدال های گیتار، تجهیزات ضبط و تیونر های الکترونیکی می باشد. korg همچنین تحت نام برند Vox اقدام به تولید گیتار الکتریک و آمپلی فایر گیتار نیز می نماید.

شرکت Korg در سال 1962 توسط Tsutomu Katoh و Tadashi Osanai با نام Keio Gijutsu Kenkyujo Ltd در ژاپن تاسیس شد. بعد ها این شرکت به Keio Electronic Laboratories تغییر نام داد. نام keio به چند دلیل بر روی این کمپانی نهاده شد. اول اینکه این کمپانی نزدیک به خط راه آهن Keio در توکیو بود و دومین دلیل اینکه حروف K و O ، حروف اول نام خانوادگی دو شریک بنیانگذار این شرکت یعنی Katoh و Osanai است. قبل از تاسیس این شرکت، Katoh صاحب یک کلوپ شبانه بود و Osanai که فارغ التحصیل دانشگاه توکیو بود در کلوپ Katoh آکوردئون می نواخت. نوازندگی او  همیشه به وسیله یک درام ماشین Wurlitzer Sideman همراهی (اکومپانی) می شد. Osanai که همواره از کیفیت این درام ماشین ناراضی بود بالاخره Katoh را راضی کرد که بودجه ساخت یک درام ماشین جدید و بهتر را به Osanai بدهد. 

اولین محصول شراکت این دو یک درام ماشین الکترومکانیکی با نام Donca Matic DA-20  بود که در سال 1963 ساخته شد.  نام Donca برگرفته از حالت صدایی بود که این درام ماشین تولید میکرد که اگر کسی میخواست صدای آنرا با دهان تقلید کند صدایی شبیه Donca- Donca تولید میکرد. با توجه به موفقیتی که DA-20 کسب کرد، کمپانی Keio تصمیم گرفت مدل Solid State آن با نام Donca matic DE-20 را در سال 1966 روانه بازار کند.

در سال 1967 مهندسی به نام Fumio Mieda که علاقه مند به ساخت کیبورد بود با Katoh وارد مذاکره شد. katoh که تحت تاثیر جدیت و اراده راسخ Mieda واقع شده بود به وی پیشنهاد تولید یک پیش نمونه را داد. 18 ماه بعد Fumio Mieda با یک ارگ قابل برنامه ریزی نزد Katoh بازگشت. ارگ ساخته شده، تحت نام Korg به فروش رفت. نام KORG برگرفته از نام خانوادگی شرکا به علاوه حروف G و R برگرفته از نام (Organ) بود. این تغییر نام به این دلیل بود که آنها میخواستند از این پس بر روی تولید Organ و محصولات هم رده آن تمرکز داشته باشند.

اورگن های ساخت کمپانی keio مورد استقبال نوازندگان قرار گرفتند و به محصولات پر طرفداری در اواخر دهه 60 و اوایل دهه 70 تبدیل شدند. این موفقیت باعث نشد که katoh رقابت در بازار ارگ را امری پایان یافته تلقی کند، بلکه او همواره نگران حضور رقبای قدرتمند خود در بازار بود. از این رو او اقدام به تولید سینتی سایزر و ورود به بازار then-niche نمود. اولین سینتی سایزر ساخت Keio ،سینتی سایزر mini Korg نام داشت و در سال 1973 به بازار عرضه شد. در دهه 70 سینتی سایزر های Korg در دو دسته عرضه میشدند. یکی مناسب برای مشتریان نه چندان حرفه ای که تنها برای سرگرمی سینتی سایزر میخریدند و سری های دیگر که برای مشتریان جدی و حرفه ای که شامل سینتی سایزر های گرانقیمت با قابلیت Patch شدن و به روز رسانی بودند(برای مثال سری PS). از اوایل دهه 80، Korg وارد بازار تولید پیانو دیجیتال نیز شد.

Korg در دنیا با ابداعات، محصولات نو آورانه و با کیفیت خود شناخته می شود. یکی از این ابداعات، دکمه Transpose است. ایده ساخت این سیستم زمانی به ذهن katoh رسید که یک خواننده در کلوپ شبانه وی از نوازنده کیبورد خواست که قطعه را چند پرده پایین تر اجرا کند اما نوازنده مهارت تغییر گام را نداشت. همچنین کمپانی Korg بود که استفاده از افکت در سینتی سایزر ها را اجرایی کرد و همینطور تکنولوژی Sample + Synthesis را در طراحی صدا در محصولات خود به کار گرفت. ورک استیشن M1 ساخت کمپانی KORG که در سال 1988 به بازار عرضه شد 250.000 عدد به فروش رسید که رکوردی بی نظیر تا آن زمان محسوب می شد.

در 1989، Korg با Yamaha اقدام به شراکت نمود. Yamaha که شرکت قدرتمندی در بازار به حساب می آمد تبدیل به شریکی موثر در ارتقای جایگاه Korg شد. درطی پنج سال همکاری yamaha همواره سعی داشت که سهم بیشتری از Korg را ازآن خود کند. پس از چند سال فراز و نشیب در شراکت این دو کمپانی، سرانجام Katoh تمام سهم yamaha را بازپرداخت کرد و شراکت این دو در سال 1995 به پایان رسید. 

کمپانی korg از ابتدای فعالیت خود علاوه بر تولید محصولات فوق، اقدام به تولید افکت های دیجیتال گیتار، تیونر، پرکاشن های الکترونیکی، تجهیزات ضبط و نرم افزار های موسیقی نموده است. در سال 1992 korg برند VOX را که تولید کننده آمپلیفایر گیتار بود از آن خود کرد. همچنین Korg  برای دهه ها توزیع کننده اصلی آمپلی فایر های برند Marshall در ایالات متحده آمریکا بود. این نقش در سال 2010 پایان یافت.

Tsutomo Katoh سرمایه گذار و یکی از دو بنیانگذار کمپانی Korg در سال 2011 به دلیل سرطان درگذشت. میراث او Korg کماکان با قدرت به حیات خود ادامه می دهد.

korg

سازفروش فروشگاه تخصصی ساز ولوازم موسیقی فروشگاه گیتار ساز ولوازم موسیقی