Sazforoosh Festival 2020

گیتار آیبانز ژاپن ibanez japan

تاریخچه برند آیبانز

کمپانی Hoshino Gakki از سال 1908 به عنوان بخش فروش ساز در کتاب فروشی زنجیره ای Hoshino Shotten در ناگویا ژاپن آغاز به کار کرد. نام آیبانز از سال 1929 و زمانی که مسئولان  کمپانی Hoshino Gakki اقدام به وارد کردن سازهای یک سازنده اسپانیای به نام Salvador Ibanez از اسپانیا به ژاپن نمودند بر روی محصولات این کمپانی قرار گرفت. از سال 1935، Hoshino Gakki اقدام به ساخت گیتار اسپانیش با نام Salvador Ibanez در ژاپن نمود که بعد ها محصولاتش مختصرا با نام Ibanez  معروف شدند.

از سال 1957، Ibanez اقدام به تولید گیتارهایی با ظاهر متفاوت و غالبا خشن نمود. این گیتار ها در کارخانه های"Tama (از سال 62 تا 66)" و "Guyatone" و"ویولون سازی Kiso Suzuki" تولید می شدند. بعد از اینکه Tama تولید این گیتار ها را متوقف کرد، Hoshino Gakki تولید Ibanez را به کارخانه های Teisco و Fujigen Gakki سپرد. بعد از بسته شدن Teisco، کارخانه Fujigen Gakki به تولید ادامه داد.

در دهه 1960 اکثر کمپانی های گیتار سازی ژاپنی به کپی کردن تکنولوژی و مدل های گیتار های آمریکایی اقدام می نمودند که Ibanez نیز از این قاعده مستثنی نبود. در این دوره Ibanez اقدام به کپی کردن مدل های برندهای معروفی مانند Fender ، Gibson و RickenBacker مینمود.در این دوره که به Lawsuit شناخته میشود، تولیدات Ibanez با نام Mann عرضه می شدند که این تغییر نام به دلیل فرار از قوانین کپی رایت کانادا و امریکا بوده است.

آیبانز پس از دوره ی تولید محصولات کپی، سرانجام اولین مدل گیتار متعلق به خود را در سال 1975 با نام Iceman به بازار عرضه کرد. این گیتار از سری Road Star کمپانی آیبانز بود.در دهه های 80 و 90 کمپانی آیبانز به یکی از پر کارترین کمپانی های سازنده گیتار الکتریک دنیا بدل شد. در همین دوران بود که دوستی Hoshino Gakki مدیر کمپانی آیباز با Steve Vai منجر به تولید مدل های سیگنچر Steve Vai که با نام JEM عرضه می شدند گردید. گیتار های Ibanez Universe نیز سری 7 سیم این گیتار ها هستند. در کنار این گیتار ها سری RG نیز عرضه شد که سری ارزان قیمت SuperStrat هستند. سری های JEM ، Ibanez Universe و RG همگی از زیر مجموعه های SuperStrat هستند.

آیبانز علاوه بر تولید با نام برند Ibanez برند هایی با نام های دیگر نیز تولید کرده است. برای مثال برند Cimar که در دهه 70 تولید میشد و برند های دیگری با نام هایی از قبیل Antoria , Mann و Maxxas.

قابل ذکر است که آیبانز تا میانه دهه 80 محصولات خود را فقط در ژاپن و کارخانه FujiGen تولید می کرد ولی پس از آن در کشورهای شرق آسیا نظیر کره جنوبی، چین و اندونزی نیز اقدام به تولید گیتار های خود نمود.

سری J Custom: این برند خاص ترین و گرانقیمت ترین سری تولیدات کمپانی آیبانز است. این گیتار ها به عنوان بهترین گیتار های ژاپنی در تاریخ شناخته میشوند که بهترین استادان تولید ساز بر روی آنها کار کرده اند و تجربیات 20 سال گذشته را در این تولیدات به کار گرفته اند. قطعات و مواد به کار رفته در برند Ibanez J custom غالبا عبارتند از پیکاپ های Dimarzio ، Seymoure Duncan و" Dimarzio Paf7 برای گیتار های 7 سیم" ، دسته های 5 تکه Maple/Wenge با تراس رود تیتانیوم ، صدفکاری Tree of Life و خرک Edge Zero Tremolo .

سری Prestige: بهترین مدل های خط تولید ژاپن در این مجموعه قرار می گیرند. این گیتار های دارای مواد اولیه با کیفیت بسیار بالا، کیفیت ساخت برتر و همچنین قطعات با کیفیت تر از سایر مدل ها هستند.سازفروش فروشگاه تخصصی ساز ولوازم موسیقی فروشگاه گیتار ساز ولوازم موسیقی