راهنمای خرید تجهیزات استودیو خانگی

برای تهیه یک استودیو خانگی از کجا باید شروع کنیم؟

با گسترش فناوری در عصر حاضر و پیشرفت تکنولوژی در تمامی زمینه های زندگی امکانات بسیار گسترده ای برای انسان بوجود آمده است که به واسطه ی آن می توان به شناخت بهتراستعدادهای درونی در هر زمینه ای پرداخت.

موسیقی علمی است که از دیرباز مورد توجه علاقه مندان به هنر بوده و هست،امروزه نیز با پیشرفت تکنولوژی عمومیت این هنر به ویژه در زمینه ی تهیه ی موسیقی دیجیتال رشد بیشتری کرده است و همینطور امکان تهیه ی موسیقی در محیط هایی خارج از استودیو های مخصوص ضبط موسیقی فراهم آمده است که این عامل سبب رشد استودیو های خانگی به جهت راحتی و کاهش هزینه های گزاف تولید موسیقی شده است.

استودیو های خانگی معمولا با هدف تولید موسیقی با صرف کمترین هزینه و زمان تهیه می شوند و این روند باعث شده است که شرکت های تولید محصولات استودیویی به فکر تولید محصولاتی باشند که از لحاظ کارایی و هزینه برای این دسته از افراد قابل تهیه باشند اما مساله اصلی اینجاست که افرادی که به تازگی قصد قدم گذاشتن در دنیای بی کران موسیقی دارند و شناخت دقیقی از این محصولات و نحوه عملکرد آنها ندارند برای رشد و پرورش استعداد خود به چه لوازمی احتیاج دارند و با رشد روزافزون شرکت های اینچنینی  و محصولاتی که هرروزه به شمار آنها اضافه می شود دچار سردرگمی و اشتباه نشوند که میل و علاقه ی آنها در این زمینه از بین نرود و مهم تر از آن استعدادی که می تواند از دل یک خانه ی کوچک پا به بزرگترین صحنه های دنیای موسیقی بگذارد کشته نشود.

مهم ترین عامل  برای تهیه یک استودیوی خانگی شناخت شما از هدفی که در سر دارید می باشد . در واقع شما باید بدانید که قرار است چه کاری را انجام بدهید . بگذارید با تشریح یک مثال به تعریف دقیق تری از این مساله بپردازیم.

مدت ها قبل به صورت اتفاقی در یکی از فروشگاه های لوازم موسیقی برای تهیه ی یک ساز حضور داشتم که یک نوجوان قصد خرید یک گیتار الکتریک را داشت ، فروشنده از او پرسید که چند سال است که ساز می زند، نوجوان پاسخ داد که من یک مبتدی هستم و می خواهم به تازگی نواختن این ساز را بیاموزم، فروشنده با تعجب از او پرسید یعنی تا به حال گیتار کلاسیک تمرین نکرده ای و می خواهی گیتار الکتریگ تهیه کنی!!!

این امکان ندارد، باید از ابتدا با گیتار کلاسیک نوازندگی را شروع کنی و بعد از چند سال تمرین در این ساز به سراغ نوازندگی گیتار الکتریک بروی.

نوجوان که پس از شنیدن حرف های فروشنده کاملا مایوس شده بود از خرید صرف نظر کرد و تصمیم خود را برای تهیه گیتار الکتریک به دلیل مشاوره اشتباه عوض کرد.

این تفکراشتباه ناشی از عدم آگاهی لازم برای مشاوره و راهنمایی در امر تهیه لوازم موسیقی است که متاسفانه هنوز در جامعه ما رواج دارد.

شبیه به این اتفاق ممکن است برای خیلی از آدم هایی که به سراغ موسیقی می روند رخ دهد و آنها را از هدف خود دور کند.

اما با شناخت و درک بهتر از اینکه چه چیزی برای شما اهمیت دارد و کسب اطلاعات صحیح از منابع تایید شده در زمینه مد نظر می تواند شما را به رسیدن به اهداف و تحقق رویاهایتان سوق دهد.

برای تهیه یک استودیو خانگی اول از هرچیزی نیاز به یک رایانه با مشخصات حداقل متوسط وجود دارد که بتوان بر روی آن یک نرم افزار میزبان آهنگسازی(DAW) نصب کرد و از آن به عنوان یک استودیوی مجازی استفاده نمود.

حال به تشریح سایر اجزای یک استودیو ی خانگی  استاندارد که بتواند تمامی نیاز ها را با آن در هر نوع سبک از موسیقی بر آورده کرد می پردازیم.

کارت صدا

نحوه عملکرد کارت صدا به این صورت است که سیگنال های آنالوگ تولید شده از صدای انسان و ساز ها را دریافت کرده و با تبدیل آن به سیگنال دیجیتال آنها را رکورد و به سمت رایانه هدایت می کند و با پردازش این سیگنال ها در رایانه به سمت خروجی یا همان پخش کننده ها ارسال  می کند.

کارت صدا به صورت داخلی (Internal) بر روی اکثر رایانه ها وجود دارد اما استفاده از آن صرفا برای کاربردهای روزانه مثل گوش دادن به صدای رسانه های مختلف دیداری و شنیداری است و از کیفیت قابل قبولی برای مصارف تولید موسیقی برخوردار نیست.

با تهیه ی کارت های صدای خارجی (External) می توان برای شروع ماجرای تولید موسیقی اقدام نمود.

این کارت ها انواع مختلفی دارند اما حداقل امکاناتی که بر روی یک کارت صدای خارجی وجود دارد عبارت است از :

خرید کارت صدا مکی Mackie Onyx Artist 1.2 قیمت کارت صدا مکی Mackie Onyx Artist 1.2
 1. درگاه ورودی میکروفون با فیش ایکس ال ار(xlr)
 2. ناب کنترل کننده صدای خروجی میکروفون
 3. کلید48v :این کلید به میزان 48 ولت برق برای میکروفون هایی که به دلیل طراحی الکترو استاتیک نیاز به برق مجزا دارند و به میکروفون های کاندنسر معروف هستند تهیه شده است که با روشن کردن آن می توان از این دسته از میکروفون ها استفاده نمود.
 4. ورودی با رابط  (ts/trs) : این ورودی برای اتصال ساز هایی مانند گیتار الکتریک , بیس و یا هر سازی که روی خود میکروفون یا اصطلاحا پیکاپ دارد طراحی شده است.
 5. ناب کنترل کننده صدای خروجی رابط trs/ts
 6. کلید hi-z : با روشن کردن این کلید مدار الکتریکی در رابط ورودی ساز تقویت می شود که معمولا در سازهایی مانند گیتار الکتریک و بیس برای تقویت صدای ساز از آن استفاده می شود.
 7. -کلید دایرکت مونیتورینگ : با استفاده از ای کلید صدا بدون هیچ گونه تاخیری از بلندگو ها پخش می شوند اما با استفاده از این کلید شما مسیر پردازش صدا از منبع انرژی به کارت صدا و از کازت صدا به رایانه و از رایانه به کارت صدا و سپس از کارت صدا به خروجی یا همان بلندگو ها را دور زده اید که این امر باعث می شود شما صدا را بدون هیچ گونه افکت و یا پردازشی بشنوید.
 8. ناب کنترل کننده اصلی صدا که با نام مستر ولوم هم شناخته می شود.
 9. ورودی هدفون
 10. ناب کنترل کننده ی صدای هدفون
 11. درگاه  USB برای اتصال کارت صوتی به رایانه
 12. رابط خروجی صدا برای بلندگوی سمت راست
 13. -رابط خروجی صدا برای بلندگوی سمت چپ

پارامتر های اصلی در کارت های صوتی به دو دسته تقسیم می شود

سمپل ریت  که در واقع اشاره به نرخ نمونه برداری در واحد زمان می باشد و این واحد با نام هرتز شناخته میشود که در حداقل استاندارد به ضبط صدای 44.1 هرتز در ثانیه می پردازد یعنی در هر ثانیه 44100 نمونه از صدا تهیه می کند.

sample_rate

پارامتر دیگری که در کارت های صوتی اهمیت دارد بیت ریت می باشد و تعریفی است از عمق نمونه برداری صدا

به زبان ساده تر بیت ریت به میزان عمق کوتاهی و بلندی صدا اشاره میکند که هرچه این عدد بیشتر باشد اختلاف حجمی صدا با ظرافت و دقت بیشتری به ثبت می رسد و حداقل میزان بیت ریت در موسیقی امروزه 16 بیت می باشد اما بهتر است در محیط های نرم افزاری برای ضبط صدا از نرخ 24 بیت استفاده کرد.

bit-rate

هدف از تهیه این مقاله آشنایی کلی با زبانی ساده اما علمی بود برای شناخت و درک بهتر از عملکرد کارت های صوتی .

با توجه به حساسیت و اهمیت انتخاب کارت صوتی مناسب برای  تولید موسیقی در استودیو های خانگی و همچنین تفاوت های سلیقه ای در تولید محتوا در زمینه موسیقی هدف بر این است که در مقاله ی بعدی به صورت تخصصی به سایر اجزای تشکیل دهنده ی یک استودیوی خانگی استاندارد  بپردازم تا بتوانم کمک بیشتری به علاقه مندان در زمینه تولید موسیقی انجام دهم.

نویسنده:تیم ساز فروش  (محمد گودرزی)


بخش دوم اسپیکرمانیتور

سازفروش فروشگاه تخصصی ساز ولوازم موسیقی فروشگاه گیتار ساز ولوازم موسیقی