Sazforoosh Festival 2020

راهنمای خرید آمپلی فایر گیتار

guitar-amp-buying

آمپلی فایر گیتار چیست؟

آمپلی فایر گیتار یا به اختصار (amp) دستگاهی الکترونیکی است که سیگنال ضعیف گیتار تولید شده توسط پیکاپ های گیتار را به صدایی قدرتمند تبدیل می کند. این صدا توسط بلندگو یا بلندگو هایی که داخل جعبه چوبی آمپلی فایر هستند ساطع می شوند. آمپلی فایر های گیتار معمولا برای گیتار الکتریک، آکوستیک و باس به کار می روند.

نکاتی که در هنگام خرید آمپلی فایر گیتار باید به یاد داشته باشیم:

هیچ گاه با عجله خرید نکنید. هنگامی که وارد فروشگاه شدید و با اولین امپ صدا را تست کردید عجله به خرج ندهید که آن را فورا خریده و به خانه ببرید. به این فکر کنید که آیا فردا صبح هم که بیدار شدید و گیتار خود را به آن وصل کردید باز هم از خرید آن خوشحال هستید یا خیر.

  • با گیتار خود به فروشگاه بروید!

خریدن یک آمپلی فایر بدون اینکه آنرا با ساز خود تست کرده باشید کاری کاملا اشتباه است. حتی اگر فکر می کنید فروشگاه مورد نظر، گیتاری مشابه ساز خودتان دارد که به شما برای تست امپ بدهد باز هم به شما توصیه می کنیم گیتار خود را به فروشگاه ببرید و امپ جدید را با آن تست کنید. تست کردن امپ با گیتار دیگر ممکن است به شما صدایی واضح و یا دیستورشنی دلخواه بدهد و بعد که با گیتار خود مینوازید از صدای آن متنفر شوید.

  • چه نوع امپی می خواهید؟ Tube, Solid State, Digital

با توجه به اینکه تکنولوژی Tube کماکان به نظر بعضی ها بی رقیب و اصیل هست اما شما می توانید با بودجه ای به مراتب کمتر امپ هایی با تکنولوژی Solid State یا Digital تهیه کنید.اگر شما از آن دسته از افراد هستید که شدیدا تعصب بر استفاده از امپ Tube دارند بد نیست خود را محک بزنید. بدون اینکه به امپ نگاه کنید از دوست یا فروشنده بخواهید که جای امپ سالید و تیوب را با هم عوض کند و ببینید که آیا واقعا از روی صدا تفاوت آنها را تشخیص می دهید یا خیر. کمپانی Peavey چنین آزمایشی را در یکی از فستیوال های Namm انجام داد و تقریبا کسی قادر به تشخیص تفاوت این دو نوع امپ نبود. اگر چه همیشه عده ای از موزیسین های حرفه ای و تهیه کننده های موسیقی هستند که به استفاده از صدای اصیل Tube اعتقاد دارند.

  • سایز امپ مهم است.

اگر میخواهید در خانه تمرین کنید مسلما یک آمپلی فایر 100 وات برای اهل خانه و همسایه ها آزار دهنده خواهد بود، همچنین اگر با یک گروه که نوازنده درامز هم دارد تمرین میکنید یک امپ 10 وات به هیچ دردی نمیخورد. حتما به نیاز خود توجه کنید. اگر با گروه خود در کلوپ های کوچک یا استودیو ساز می زنید دست کم به یک امپ 30 وات نیاز خواهید داشت. اگر برای ضبط در استودیو می خواهید از آمپلی فایر استفاده کنید گاهی اوقات امپ های کوچک بسیار کارآمد و خوش صدا خواهند بود. اگر نوازنده خیابانی هستید حداقل به یک امپ 15 وات احتیاج خواهید داشت.

مزایای یک امپ مادلینگ چیست؟

Hمپ های مادلینگ یا (Modeling amps) بهترین صداهای دنیا را برای شما به ارمغان می آورند. این نوع آمپلی فایر های گیتار در هر جا و هر شرایطی برای شما مفید هستند. از آنها می توانید به عنوان یک امپ تمرینی در اتاق منزلتان تا یک امپ حرفه ای برای ضبط استودیویی استفاده کنید. امپ های مادلینگ از صدای clean مناسب برای ریتم تا سنگین ترین Distortion ها را برای شما تولید می کنند. فراموش نکنید که این امپ ها در کنار صدا های فوق دنیایی از افکت های Delay , Reverb, Chorus, flange و Phase را تولید می کنند.

اکنون که با نکات مهم درباره خرید آمپلیفایر گیتار آشنا شدید در ادامه به شرح اصطلاحات و مفاهیمی مهم در مورد آمپلیفایر های گیتار می پردازیم:

انواع آمپلی فایر گیتار:

چهار نوع آمپلی فایر گیتار وجود دارد:

  • Solid State- Analog

این نوع از آمپلی فایر های گیتار از ترانزیستور در پری امپ و پاور امپ خود استفاده می کنند. این امپ ها بسیار با دوام هستند، نگهداری آنها کار بسیار راحتی است و به ندرت پیش می آید که نیاز به تعمیر پیدا کنند. آمپلیفایر های سالید استیت صدای clean بسیار تمیزی دارند و همچنین صدای Distortion خوبی را به شما ارائه می دهند. آمپلیفایر های گیتار Solid State بسیار مناسب برای افرادی هستند که به دنبال یک امپ بادوام و قابل اعتماد می گردند. این سری از امپ ها در سایز های کوچک تمرینی با قیمت بسیار پایین نیز تولید می شوند.

  • Tube

این نوع آپلیفایر های گیتار توسط نوازندگانی که به صدای گرم، توپر و دیستورشن های زنده علاقه دارند انتخاب می شوند. امپ های tube معمولا دارای صدای قوی تری نسبت به نمونه ها هم توان سالید هستند، همچنین صدای خروجی آنها حس زنده تر و خاص تری دارد. بیشتر امپ های Tube دارای کانال های مجزای Dist و Clean هستند. تیوب های این آمپلیفایر ها با گذشت زمان خراب می شوند و نیاز به تعویض خواهند داشت.

  • Modeling-Digital

آمپلی فایر های مادلینگ یا دیجیتال از سیستم های کامپیوتری شبیه سازی برای تولید صدا استفاده می کنند. نکته جالب در مورد این امپ ها این است که صداهای متنوع بسیاری از امپ ها را می توانند در خود ذخیره کرده و بر روی صدای گیتار شما قرار دهند. مزیت دیگر این امپها قابلیت برنامه ریزی شدن در آنهاست. همچنین افکتهای Delay , Reverb, Chorus و ... نیز درون آنها تعبیه شده است. برخی از مدل های این امپلیفایر ها دارای خروجی دیجیتالی نیز هستند که به شما این امکان را می دهد که آنها را مستقیما به سیستم کامپیوتر و یا هر سیستم ریکورد دیگری وصل کنید.

  • Hybrid

امپلیفایر های هایبریدی از ترکیب دو سیستم Solidi State و Tube استفاده می کنند. خیلی از امپ های هیبریدی از تیوب به عنوان پری امپ استفاده می کنند و از سیستم مدارهای سالید در بخش پاور امپ بهره می برند. این سیستم باعث می شود که شما از صدای گرم تیوب ها بهره ببرید بدون اینکه از تیوب در قسمت پاور امپ استفاده کرده باشید.

اصطلاحات:

Configuration

کانفیگ یا پیکربندی آمپلیفایر های گیتار به صورت های مختلفی می توان انجام شود. امپ های Combo ، آمپلیفایر و اسپیکر را در یک بدنه یک تکه یا به اصطلاح در یک کابین (Cabinet) قرار می دهند. بعضی از کانفیگ ها امپ را به صورت مجزا از اسپیکر در دو کابین به شما عرضه می کنند که به اصطلاح به این نوع کانفیگ هد و کابینت یا هد و کب گفته می شود. مزیت حالت دوم این است که شما می تواند هد امپلیفایر های مختلفی را به اسپیکر کابینت های دیگر متصل کرده و صدای های متنوع تولید کنید. متصل کردن دو کابینت به یک هد را در اصطلاح Stack می گویند.

Construction

کیفیت ساخت (Construction) به نوع متریال به کار رفته (عمدتا چوب) در امپ و همچنین ابعاد و ضخامت آن گفته می شود. برای مثال هر چقدر چوب به کار رفته در آمپلیفایر گیتار نازک تر باشد اسپیکر به هنگام پخش صدا در جای خود لق می زند و صدای خوبی تولید نمی کند. چوبی با ضاخامت حداقل نیم اینچ باعث می شود اسپیکر در جای خود محکم بسته شود و صدای با کیفیتی تولید کند. برخی از آمپلیفایر های گیتار پشت بسته هستند (Closed-Back) که این امر در تولید صدای با کیفیت در فرکانس های باس بسیار مفید است. همچنین به دفعات پیش می آید که امپ ها به هنگام حمل و نقل ضربه بخورند. امپی که دارای محافظ های گوشه خوب باشد آسیب کمتری خواهد دید.

امکانات جانبی:

Reverb Units: برخی از آمپلیفایر های گیتار از ریورب های فنری استفاده می کنند که افکت ریورب اصیل و با کیفیتی ایجاد می کند برخی دیگر نیز از نوع دیجیتال آن استفاده می کنند.

Effect Loops: آمپلیفایر هایی که دارای جک هایی با این نام هستند به شما اجازه می دهند یونیت افکت خود را بعد از پری امپ قرار دهید و با این کار از تقویت صدای افکت  مورد نظر یا ایجاد نویز نا خواسته جلوگیری کنید.

Channel Switching:این ویژگی به شما امکان سوییچ کردن بین کانال های مختلف پری امپ را میدهد. این خصوصیت عموما برای تعویض بین چنل دیستورشن و کلین استفاده می شود. دقت کنید که آیا امپ شما دارای فوت سوییچ هست یا باید آنرا جداگانه تهیه کنید. امپ های دیجیتاال معمولا قابلیت اتصال به فوت سوییچ های چند کاره را دارند.

Built in Effects:: آمپلیفایر های گیتار معمولا دارای افکت هایی درون خود هستند. برای مثال افکت Tremolo که بسیار مناسب برای سبک Surf است. همچنین امپ های دیجیتال تعداد بسیار زیادی افکت Built in دارند.

برای مشاوره با کارشناسان ما در تماس باشید.
تماس از طریق تلگرام: tlg sazforooshsupport@
شماره تماس: 66751234-021
همراه: 09125858975 (تماس در وقت اداری)

Guitar amp buying guide

When shopping for an amp, don’t take home the first one you plug into. Sure, that amp may feel really good to play, and you may love how it screams, but are you really going to be happy with it when you wake up tomorrow morning?

Bring your main guitar with you

Bring your main guitar with you, even if you think the store stocks a similar model. An unfamiliar guitar may have a brighter sound than your personal ax.

Tube, Solid-State or Digital?

While tube technology is still considered state-of-the-art in countries where a potato is regarded as a square meal, these days solid-state and digital amps offer excellent tone for a lot fewer bucks, and with fewer maintenance headaches. However, tube tone is still considered the standard by many top players. Take a blind listening test, and let your ears be the judge.

Size Matters

A 100-watt stack is overkill if you live in an apartment and need an amp only for home recording. Conversely, a 10-watt combo is woefully inadequate if you play in a band with a drummer named Thunder Fist. Choose an amp that’s right for your primary application. You’ll need at least 30 watts for playing live with a rock band, but smaller amps often provide surprisingly huge sounds in the studio. Also, as a rule of thumb, if you're playing out often, you might want to shoot for at least 15 watts of tube tone.

The benefits of modeling explained

Modeling amps offer the best of all worlds. You can buy anything from a basic “practice” amp to a high-end, tube-powered combo that will deliver almost any tone or effect you might need or want, and it will pull double-duty as a great studio amp. These modeling amps provide everything from clean rhythm tones to a full-out overdrive along with many “must have” effects like reverb, chorus, phase, flange, and delay.

Now that you’ve selected your dream guitar, we need to find an amp to go with it. There are numerous options depending on size, sound, amplifier technology, and configuration. Below, you’ll find a friendly guide to steer you through the maze.

Types Of Amplifiers

There are four types of guitar amplifiers: solid state (analog), tube, modeling (digital), and hybrids.

Solid-state amps:

These amps are called solid-state because they use transistors for their preamp and power sections They are very reliable and seldom need repairs. They often have a very clean tone, although many come with a “distortion” also. These amps are popular with players looking for a sturdy, reliable touring amp. Most lower cost “practice” amps are solid state.

Tube amps:

Tube amps preferred by many guitarists for their warm, fat tone and “organic” distortion. Tube amps usually sound louder than solid-state amps of the same wattage and have a definite “feel” that you don’t get from solid-state amps. Most tube amps have separate channels that can switch from clean to distorted tones instantly. Tube performance can deteriorate over time, so tubes need changing occasionally.

Modeling amps (digital amps):

Modeling amps use digital processors to simulate the sound of old-fashioned tube technology. Using software that “models” the sound of tube amplifiers (and cabinets), these amps put the sound of numerous amps in one box. Modeling amps are programmable, and often have built-in digital effects such as delay, chorus, etc. Some include digital or analog outputs with speaker simulation for going direct into a recording interface.

Hybrid amps:

Combining the best of each type of amp into one package, these amps use an actual tube in conjunction with the solid state power section of their amps. Many hybrid amps use a tube in the preamp section and solid state circuitry in the power section to create a tube tone without requiring the use of power tubes.

Configurations

In addition to types of amplification, amps come in different configurations. Combos (short for combinations) are self-contained units containing the amplifier and speaker in one cabinet. Amps also come in separate head and speaker cabinets. These allow you to use any amp head with virtually any speaker cabinet. They also break the amp into two units, making each unit lighter and easier to carry than a single combo. Combining two cabinets and a head is called a “stack.”

Construction

The thickness of wood used to construct the cabinet is a major factor in determining the quality of sound. The thinner the wood used, the more likely the speaker will vibrate itself loose. A thickness of at least 1/2” will achieve a strong sound and keep the speaker in place. Another factor determining sound quality is whether the amp has an open or closed back. Closed-back guitar amps produce a better bass response from the speaker.When moving an amp from gig to gig, it’s quite common for them to get banged up a bit. Good corner protectors will add to the life of the guitar amp.

Reverb units:

Some amps use spring reverbs, which can be very natural sounding, while others use digital reverb.

Effects loops:

These jacks allow you to add stomp boxes or rack units after the preamp section of the amp to avoid amplifying any effect noise.

Channel switching:

These amps allow you to switch between different preamp channels usually going from a clean tone to a distorted one. Check to see if a footswitch is included. Digital amps often require the purchase of an additional multi-function footswitch to change tones remotely.

Built-in effects:

Many amps are famous for their built-in effects. Tremolo is another effect many amps feature (great for surf guitar.) Modeling amps usually contain multiple built-in digital effects.

سازفروش فروشگاه تخصصی ساز ولوازم موسیقی فروشگاه گیتار ساز ولوازم موسیقی