لیست قیمت سیم گیتار آکوستیک

سیم گیتار آکوستیک فندر - Fender Acoustic Guitar Strings

ارزان ترین گران ترین
نمايش 1 تا 1 از 1 (1 صفحه)

سیم گیتار آکوستیک Acoustic Guitar Strings


هنگام خرید سیم گیتار آکوستیک باید به چند نکته توجه کنید. قبل از هر چیز باید بدانید که سیم گیتار یک کالای مصرفی است و دارای عمر مفید می باشد.

به این معنی که بعد از مدتی کیفیت خود را از دست می دهد و باید آنرا با سیم جدید جایگزین کنید.

هیچ سیم گیتاری برای استفاده مادام العمر وجود ندارد. پس باید سیم های گیتار را در زمان مناسب تعویض کنید. این زمان به شرایط مختلفی بستگی دارد.

استفاده ناصحیح از سیم، آلودگی (چربی، رطوبت و مجاورت با برخی مواد فرساینده) عدم تعادل حرارتی ( و همچنین گرما و سرمای شدید) و مواردی از این دست عمر مفید سیم را کاهش میدهند.

سیم های گیتار آکوستیک در انواع مختلفی ساخته می شوند که موارد زیر این تفاوت ها را به وجود می آورند:

متریال (مواد سازنده):

گیتار های آکوستیک با نام گیتار سیم فلزی (Steel string Guitar) نیز شناخته می شوند. پس ماده اصلی سازنده این سیم ها فلز و عمدتا استیل است.

هسته اصلی این سیم ها از جنس استیل می باشد و با سیم پیچی از جنس موادی همچون برنز، آلومینیوم، مس و ..... روکش می شود. روش روکش گذاری (Winding) و جنس آلیاژ سیم ها و روکش ها تاثیر مستقیمی بر صدا دهی و قیمت این سیم ها دارد.

ضخامت:

ضخامت سیم که با نام (گیج - Gauge) نیز شناخته می شود بر حسب هزارم اینچ می باشد. سیم هایی که دارای گیج بالاتری هستند ضخیم تر بوده و صدای قوی تری در محدوده Low تولید می کنند.

عمر این سیم ها نیز تا حدی از سیم های نازک بیشتر است. در طرف دیگر سیم های نازک صدای شفاف تری دارند اما عمر مفید آنها تا حدی از سیم های ضخیم کمتر است.

ضمناً نواختن با سیم های ضخیم برای کسانی که به نوازندگی با آنها عادت ندارند می تواند سخت باشد.

روکش:

برخی از انواع سیم های گیتار آکوستیک به وسیله موادی روکش (Coat) می شوند. این روکش گذاری، از سیم در مقابل فرسودگی محافظت می کند.

سیم های دارای این نوع روکش، کوتد (Coated) نام دارند. دقت کنید که این روکش با روکش سیم پیچ متفاوت است. یعنی سیم های دارای روکش سیم پیچ می توانند coated یا uncoated باشند .

برخی معتقدند صدای سیم های coated شفافیت سیم های بدون روکش را ندارد و ساستین آن نیز کمتر از سیم های بدون روکش است.